RD15S1S50V5S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S1S50V5S
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15S
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2
Termination :
Crimp
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Color :
Green
Series :
RD
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Voltage Rating :
300V
Datasheets
RD15S1S50V5S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50V5S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S1S50V5S pinout, RD15S1S50V5S datasheet PDF, RD15S1S50V5S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50V5S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50V5S
RD15S1S50V5S Overview
RD15S1S50V5S Features
RD series
RD15S1S50V5S Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1S50V5S D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP