RD15S1S50V30
Mfr.Part #
RD15S1S50V30
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
173
In Stock :
173
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Wire Gauge :
20-24 AWG
Termination :
Crimp
Contact Finish :
Gold
Package :
Box
Base Product Number :
RD15S
Features :
Series :
RD
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Voltage Rating :
300V
Number of Positions :
15
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Status :
Active
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
RD15S1S50V30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50V30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S1S50V30 pinout, RD15S1S50V30 datasheet PDF, RD15S1S50V30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50V30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50V30
RD15S1S50V30 Overview
RD15S1S50V30 Features
RD series
RD15S1S50V30 Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1S50V30 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP