RD15S1S50TX
Mfr.Part #
RD15S1S50TX
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
403
In Stock :
403
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
RD
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Package :
Box
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
300V
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Color :
Green
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
15
Base Product Number :
RD15S
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Datasheets
RD15S1S50TX
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50TX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S1S50TX pinout, RD15S1S50TX datasheet PDF, RD15S1S50TX amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50TX ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50TX
RD15S1S50TX Overview
RD15S1S50TX Features
RD series
RD15S1S50TX Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1S50TX D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP