RD15S1S50T2X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S1S50T2X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
403
In Stock :
403
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Type :
Receptacle
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Shell Plating :
Tin
Contact Plating :
Gold
Series :
RD
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Number of Rows :
2 Row
RoHS :
N
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Termination Style :
Crimp
Gender :
FEMALE
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Size :
2
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
15 Position
Datasheets
RD15S1S50T2X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T2X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, RD15S1S50T2X pinout, RD15S1S50T2X datasheet PDF, RD15S1S50T2X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T2X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50T2X
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S1S50T2X Overview
It's from the RD Series.
RD15S1S50T2X Features
RD series
RD15S1S50T2X Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S1S50T2X D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP