RD15S1S50T0/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S1S50T0/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
217
In Stock :
217
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Connector Style :
D-Sub
Termination :
Crimp
Series :
RD
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Backset Spacing :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
2
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
RD15S
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Positions :
15
Voltage Rating :
300V
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Green
Datasheets
RD15S1S50T0/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T0/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15S1S50T0/AA pinout, RD15S1S50T0/AA datasheet PDF, RD15S1S50T0/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T0/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50T0/AA
RD15S1S50T0/AA Overview
RD15S1S50T0/AA Features
RD series
RD15S1S50T0/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1S50T0/AA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP