RD15S1S50T0
Mfr.Part #
RD15S1S50T0
Manufacturer
Positronic
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
458
In Stock :
458
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
300V
Features :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Power - Max :
500 mW
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
RD15S
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination :
Crimp
Impedance (Max) (Zzt) :
1.1 Ohms
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 200 mA
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Tolerance :
±5%
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Color :
Green
Series :
Military, MIL-PRF-19500/117
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 99 V
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
15
Product Status :
Active
Datasheets
RD15S1S50T0
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial, Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ), Mounting Type:Through Hole, RD15S1S50T0 pinout, RD15S1S50T0 datasheet PDF, RD15S1S50T0 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S50T0 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S50T0
RD15S1S50T0 Overview
RD15S1S50T0 Features
Military, MIL-PRF-19500/117 series
RD15S1S50T0 Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1S50T0 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP