RD15S1S5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S1S5000
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
458
In Stock :
458
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS :
N
Shell Material :
Steel
Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Zinc
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Series :
RD
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Number of Positions :
15 Position
Number of Rows :
2 Row
Termination Style :
Crimp
Shell Size :
2
Type :
Receptacle
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Brand :
Amphenol Positronic
Contact Plating :
Gold
Datasheets
RD15S1S5000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S5000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, RD15S1S5000 pinout, RD15S1S5000 datasheet PDF, RD15S1S5000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1S5000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1S5000
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S1S5000 Overview
A product of the RD Series, it belongs to the range of products of that series.
RD15S1S5000 Features
RD series
RD15S1S5000 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S1S5000 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP