RD15S10Z0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S10Z0C
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Color :
Green
Base Product Number :
RD15S
Contact Form :
Machined
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Obsolete
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Rows :
2
Number of Positions :
15
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
RD15S10Z0C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10Z0C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15S10Z0C pinout, RD15S10Z0C datasheet PDF, RD15S10Z0C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10Z0C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10Z0C
RD15S10Z0C Overview
RD15S10Z0C Features
- series
RD15S10Z0C Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10Z0C D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP