RD15S10WT0
Mfr.Part #
RD15S10WT0
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
202
In Stock :
202
D-Sub Connector Assemblies
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Resistance :
352 Ohms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Datasheets
RD15S10WT0
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10WT0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C ~ 175°C, Package / Case:Axial, Number of Terminations:2, RD15S10WT0 pinout, RD15S10WT0 datasheet PDF, RD15S10WT0 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10WT0 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10WT0
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series
RD15S10WT0 Overview
As a rule of thumb, it is recommended that the device resistance be kept within the range of 352 Ohms.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series.This package contains an enclosed device in the Axial.A chip with 2 terminations can be found.Devices operate at -65°C ~ 175°C operating temperatures.
RD15S10WT0 Features
2 basic kinds of terminations
RD15S10WT0 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S10WT0 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP