RD15S10W0C
Mfr.Part #
RD15S10W0C
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
128
In Stock :
128
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
RD
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15S
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Voltage Rating :
300V
Color :
Green
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Number of Positions :
15
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
RD15S10W0C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10W0C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S10W0C pinout, RD15S10W0C datasheet PDF, RD15S10W0C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10W0C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10W0C
RD15S10W0C Overview
RD15S10W0C Features
RD series
RD15S10W0C Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10W0C D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP