RD15S10JVLX
Mfr.Part #
RD15S10JVLX
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Tolerance :
0.1
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Size :
2
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Type :
Receptacle
Shell Material :
Steel
Series :
RD
Mounting Style :
Surface Mount
Number of Rows :
2 Row
Shell Plating :
Tin
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Operating Temperature :
-55°C to +125°C
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
15 Position
Core Material :
Powdered Iron / Ferrite
Termination Type :
Pb
RoHS :
N
Datasheets
RD15S10JVLX
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JVLX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, Operating Temperature:-55°C to +125°C, RD15S10JVLX pinout, RD15S10JVLX datasheet PDF, RD15S10JVLX amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JVLX ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10JVLX
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S10JVLX Overview
It belongs to the RD Series of products.The device runs in -55°C to +125°C Operating Temperature.
RD15S10JVLX Features
RD series
RD15S10JVLX Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S10JVLX D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP