RD15S10JV5X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S10JV5X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Backset Spacing :
Base Product Number :
RD15S
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
RD
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Green
Number of Positions :
15
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal
Termination :
Crimp
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
RD15S10JV5X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JV5X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15S10JV5X pinout, RD15S10JV5X datasheet PDF, RD15S10JV5X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JV5X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10JV5X
RD15S10JV5X Overview
RD15S10JV5X Features
RD series
RD15S10JV5X Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10JV5X D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP