RD15S10JV30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S10JV30
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
173
In Stock :
173
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Series :
RD
Contact Form :
Machined
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Product Status :
Active
Base Product Number :
RD15S
Package :
Box
Termination :
Crimp
Datasheets
RD15S10JV30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JV30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S10JV30 pinout, RD15S10JV30 datasheet PDF, RD15S10JV30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JV30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10JV30
RD15S10JV30 Overview
RD15S10JV30 Features
RD series
RD15S10JV30 Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10JV30 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP