RD15S10JT20
Mfr.Part #
RD15S10JT20
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
458
In Stock :
458
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Zinc
Series :
RD
Shell Size :
2
Brand :
Amphenol Positronic
RoHS :
N
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Termination Style :
Crimp
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Type :
Receptacle
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
15 Position
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2 Row
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
RD15S10JT20
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JT20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, RD15S10JT20 pinout, RD15S10JT20 datasheet PDF, RD15S10JT20 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10JT20 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10JT20
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S10JT20 Overview
Specifically, it is one of the products in the RD Series.
RD15S10JT20 Features
RD series
RD15S10JT20 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S10JT20 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP