RD15S10HV50
Mfr.Part #
RD15S10HV50
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Number of Rows :
2
Contact Form :
Machined
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
RD15S
Contact Type :
Signal
Voltage Rating :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
RD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub
Color :
Green
Wire Gauge :
20-24 AWG
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Backset Spacing :
Number of Positions :
15
Datasheets
RD15S10HV50
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10HV50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S10HV50 pinout, RD15S10HV50 datasheet PDF, RD15S10HV50 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10HV50 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10HV50
RD15S10HV50 Overview
RD15S10HV50 Features
RD series
RD15S10HV50 Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10HV50 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP