RD15S10H00/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S10H00/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
300V
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Termination :
Crimp
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
15
Series :
RD
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Wire Gauge :
20-24 AWG
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish :
Gold
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
RD15S
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Datasheets
RD15S10H00/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10H00/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15S10H00/AA pinout, RD15S10H00/AA datasheet PDF, RD15S10H00/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10H00/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10H00/AA
RD15S10H00/AA Overview
RD15S10H00/AA Features
RD series
RD15S10H00/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10H00/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP