RD15S10G0X/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S10G0X/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
20-24 AWG
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Base Product Number :
RD15S
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Termination :
Crimp
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Package :
Box
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
RD
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Voltage Rating :
300V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
RD15S10G0X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10G0X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S10G0X/AA pinout, RD15S10G0X/AA datasheet PDF, RD15S10G0X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10G0X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10G0X/AA
RD15S10G0X/AA Overview
RD15S10G0X/AA Features
RD series
RD15S10G0X/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15S10G0X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP