RD15S100T2X
Mfr.Part #
RD15S100T2X
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
351
In Stock :
351
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
RD15S
Color :
Green
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Box
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
15
Series :
RD
Wire Gauge :
20-24 AWG
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Features :
Datasheets
RD15S100T2X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S100T2X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S100T2X pinout, RD15S100T2X datasheet PDF, RD15S100T2X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S100T2X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S100T2X
RD15S100T2X Overview
RD15S100T2X Features
RD series
RD15S100T2X Applications
There are a lot of Positronic
RD15S100T2X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP