RD15S100E30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S100E30
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
278
In Stock :
278
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
15 Position
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C to +125°C
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Series :
RD
Number of Rows :
2 Row
Brand :
Amphenol Positronic
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
RoHS :
N
Shell Size :
2
Type :
Receptacle
Core Material :
Powdered Iron / Powdered Iron
Shell Plating :
Zinc
Tolerance :
0.1
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Surface Mount
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Crimp
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Termination Type :
Pb
Datasheets
RD15S100E30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S100E30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C to +125°C, Type:Receptacle, RD15S100E30 pinout, RD15S100E30 datasheet PDF, RD15S100E30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S100E30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S100E30
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S100E30 Overview
RD15S100E30 Features
RD series
RD15S100E30 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S100E30 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP