RD15S1000X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S1000X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
351
In Stock :
351
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
15
Base Product Number :
RD15S
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Green
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Series :
RD
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
RD15S1000X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1000X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15S1000X pinout, RD15S1000X datasheet PDF, RD15S1000X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1000X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1000X
RD15S1000X Overview
RD15S1000X Features
RD series
RD15S1000X Applications
There are a lot of Positronic
RD15S1000X D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP