RD15S1000C
Mfr.Part #
RD15S1000C
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
128
In Stock :
128
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Type :
Receptacle
RoHS :
N
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Shell Plating :
Cadmium
Termination Style :
Crimp
Core Material :
Ferrite
Series :
RD
Mounting Style :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Shielded :
No
Gender :
FEMALE
Tolerance :
0.15
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Number of Rows :
2 Row
Operating Temperature :
-55°C to +130°C
Termination Type :
Pb
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Shell Size :
2
Brand :
Amphenol Positronic
Number of Positions :
15 Position
Datasheets
RD15S1000C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1000C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, Operating Temperature:-55°C to +130°C, RD15S1000C pinout, RD15S1000C datasheet PDF, RD15S1000C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S1000C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S1000C
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S1000C Overview
RD15S1000C Features
RD series
RD15S1000C Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S1000C D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP