RD15S10000
Mfr.Part #
RD15S10000
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Stock
458
In Stock :
458
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination Style :
RD
Shell Material :
Steel
Core Material :
Ferrite
Number of Rows :
2 Row
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Contact Plating :
Gold
RoHS :
N
Number of Positions :
15 Position
Operating Temperature :
-55°C to +125°C
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Termination Type :
Pb
Shell Size :
2
Brand :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Zinc
Shielded :
No
Mounting Style :
Surface Mount
Tolerance :
0.1
Type :
Receptacle
Datasheets
RD15S10000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C to +125°C, Type:Receptacle, RD15S10000 pinout, RD15S10000 datasheet PDF, RD15S10000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15S10000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15S10000
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S10000 Overview
RD15S10000 Features
RD series
RD15S10000 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S10000 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP