RD15S0S500S
Mfr.Part #
RD15S0S500S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Size :
2
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Core Material :
Powdered Iron / Powdered Iron
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Plating :
Gold
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Type :
Receptacle
Termination Type :
Pb
Number of Positions :
15 Position
Number of Rows :
2 Row
Mounting Style :
Surface Mount
RoHS :
N
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
Tolerance :
0.1
Termination Style :
Crimp
Series :
RD
Operating Temperature :
-55°C to +125°C
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Brand :
Amphenol Positronic
Datasheets
RD15S0S500S
Positronic RD15S0S500S
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S0S500S Overview
It belongs to the RD Series of products.The device runs in -55°C to +125°C Operating Temperature.
RD15S0S500S Features
RD series
RD15S0S500S Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S0S500S D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS