RD15S00LV3X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S00LV3X
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
159
In Stock :
159
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Base Product Number :
RD15S
Package :
Tape and Reel (TR)
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
15
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Tolerance :
±20%
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
Mono-Kap™ K
Mating Cycles :
1000
Contact Type :
Signal
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
820 pF
Connector Style :
D-Sub
Size / Dimension :
0.142 L x 0.091 W (3.60mm x 2.30mm)
Voltage - Rated :
100V
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Height - Seated (Max) :
0.205 (5.20mm)
Failure Rate :
Ratings :
Product Status :
Active
Color :
Green
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
2
Shell Finish Thickness :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Thickness (Max) :
Lead Spacing :
0.098 (2.50mm)
Datasheets
RD15S00LV3X
Positronic RD15S00LV3X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS