RD15S00LT2X
Mfr.Part #
RD15S00LT2X
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
159
In Stock :
159
Failure Rate :
Resistance :
4.42 kOhms
Base Product Number :
RNCF1206D
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Rows :
2
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Connector Style :
D-Sub
Composition :
Thin Film
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Product Status :
Active
Features :
Automotive AEC-Q200
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Color :
Green
Series :
RNCF
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Type :
Signal
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mating Cycles :
1000
Supplier Device Package :
1206
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Datasheets
RD15S00LT2X
Positronic RD15S00LT2X
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS