RD15S00LT20
Mfr.Part #
RD15S00LT20
Package / Case
Axial
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
159
In Stock :
159
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Axial
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
S (0.001%)
Brand :
Amphenol Positronic
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension :
0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm)
Tolerance :
±0.5%
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
RoHS :
N
Packaging :
Bulk
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Package / Case :
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Resistance :
4.27 kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Datasheets
RD15S00LT20
Positronic RD15S00LT20
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 Series
RD15S00LT20 Overview
The device resistance should be kept within the range of 4.27 kOhms.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 Series.The packaging with the Axial contains a device.There are no terminations on the chip.In this case, the device operates at -65°C ~ 175°C Operating Temperature.
RD15S00LT20 Features
2 basic kinds of terminations
RD15S00LT20 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S00LT20 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS