RD15S00JVL0
- Mfr.Part #
- RD15S00JVL0
- Description
- CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
- D-Sub, D-Shaped Connector Housings
- Shell Size :
- 2
- Brand :
- Amphenol Positronic
- Product Category :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- RoHS :
- N
- Number of Positions :
- 15 Position
- Shell Material :
- Steel
- Product Type :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- Product Status :
- Active
- Gender :
- FEMALE
- Contact Plating :
- Gold
- Series :
- Shell Plating :
- Zinc
- Subcategory :
- MIL-Spec / MIL-Type
- Type :
- Receptacle
- Termination Style :
- Crimp
- Number of Rows :
- 2 Row
- Package :
- Bulk
- Mounting Style :
- Through Hole
- Datasheets
- RD15S00JVL0
* Series 15 Position-Position Female
RD15S00JVL0 Overview
As a product of the * Series, it can be found in this category.
RD15S00JVL0 Features
* series
RD15S00JVL0 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S00JVL0 D-Sub Connectors applications.
- Measuring & Control Technology
- Instrumentation
- Automotive Electronics
- Telecommunications
- Data Technology
- Blowers
- Control panels
- Electrical substations
- Energy efficient lighting (LED)
- LED municipal outdoor and street lighting
|---|---|---|---|
| RD15 | Positronic | 100 | 15 MM SQ. FULLY DEPLETED, HIGH E |