RD15S00JT20
Mfr.Part #
RD15S00JT20
Package / Case
Axial
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
556
In Stock :
556
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
35.2 Ohms
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Tolerance :
±0.1%
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Brand :
Amphenol Positronic
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
RoHS :
N
Datasheets
RD15S00JT20
Positronic RD15S00JT20
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series
RD15S00JT20 Overview
Ideally, the device resistance should be kept within a range of 35.2 Ohms.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 Series, it can be found in this category.An enclosed device is enclosed in the packaging with the Axial.It has a termination of 2.The device is operating at -65°C ~ 175°C Operating Temperature.
RD15S00JT20 Features
2 basic kinds of terminations
RD15S00JT20 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S00JT20 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS