RD15S00HT20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S00HT20/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
GA
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Capacitance :
330 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Applications :
Automotive
Contact Type :
Signal
Features :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.038 (0.97mm)
Number of Positions :
15
Lead Spacing :
Mating Cycles :
1000
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
RD15S
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Ratings :
AEC-Q200
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Tolerance :
±1%
Note :
Contacts Not Included
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Connector Style :
D-Sub
Color :
Green
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Datasheets
RD15S00HT20/AA
Positronic RD15S00HT20/AA
RD15S00HT20/AA Overview
RD15S00HT20/AA Features
GA series
RD15S00HT20/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15S00HT20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS