RD15S00HE3X
Mfr.Part #
RD15S00HE3X
Manufacturer
Positronic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
RD15S
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Positions :
15
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Tolerance :
±0.01%
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Shell Finish Thickness :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub
Size / Dimension :
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Resistance :
3.88 kOhms
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
VSMP
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Mating Cycles :
Color :
Green
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Number of Rows :
2
Composition :
Metal Foil
Contact Type :
Signal
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Datasheets
RD15S00HE3X
Positronic RD15S00HE3X
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS