RD15S00GEX/AA
- Mfr.Part #
- RD15S00GEX/AA
- Manufacturer
- Positronic
- Description
- CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
- Manufacturer :
- Positronic
- Product Category :
- D-Sub, D-Shaped Connector Housings
- Shell Material, Finish :
- Steel, Tin Plated
- Package :
- Box
- Color :
- Green
- Series :
- RD
- Ingress Protection :
- IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- Connector Style :
- D-Sub
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Mating Cycles :
- 1000
- Note :
- Contacts Not Included
- Shell Finish Thickness :
- Product Status :
- Active
- Base Product Number :
- RD15S
- Shell Size, Connector Layout :
- 2 (DA, A)
- Dielectric Material :
- Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
- Features :
- Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
- Number of Positions :
- 15
- Connector Type :
- Receptacle for Female Contacts
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Rows :
- 2
- Contact Type :
- Signal
- Flange Feature :
- Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
- Datasheets
- RD15S00GEX/AA
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| RD15 | Positronic | 100 | 15 MM SQ. FULLY DEPLETED, HIGH E |