RD15S00GE0/AA
Mfr.Part #
RD15S00GE0/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Temperature Coefficient :
M
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Connector Style :
D-Sub
Ratings :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
15
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Capacitance :
18 pF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 (0.57mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series :
SQ
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Height - Seated (Max) :
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Base Product Number :
RD15S
Note :
Contacts Not Included
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mating Cycles :
Color :
Green
Voltage - Rated :
150V
Shell Finish Thickness :
Datasheets
RD15S00GE0/AA
Positronic RD15S00GE0/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS