RD15S000E20/AA
- Mfr.Part #
- RD15S000E20/AA
- Description
- CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
- Stock
- 321
- In Stock :
- 321
- D-Sub, D-Shaped Connector Housings
- Type :
- Receptacle
- Contact Plating :
- Gold
- Subcategory :
- MIL-Spec / MIL-Type
- Gender :
- FEMALE
- Shell Plating :
- Zinc
- Shell Size :
- 2
- Number of Positions :
- 15 Position
- Series :
- RD
- Mounting Style :
- Through Hole
- Shell Material :
- Steel
- RoHS :
- Details
- Product Type :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- Product Category :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- Number of Rows :
- 2 Row
- Brand :
- Amphenol Positronic
- Termination Style :
- Crimp
- Datasheets
- RD15S000E20/AA
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S000E20/AA Overview
There is a product in the RD Series.
RD15S000E20/AA Features
RD series
RD15S000E20/AA Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S000E20/AA D-Sub Connectors applications.
- Military Technology
- Measuring & Control Technology
- Instrumentation
- Automotive Electronics
- Telecommunications
- Data Technology
- Blowers
- Control panels
- Electrical substations
- Energy efficient lighting (LED)
|---|---|---|---|
| RD15 | Positronic | 100 | 15 MM SQ. FULLY DEPLETED, HIGH E |