RD15S00000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15S00000
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Stock
875
In Stock :
875
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Plating :
Zinc
Mounting Style :
Through Hole
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
15 Position
Termination Style :
Crimp
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Type :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Shell Size :
2
Series :
RD
Gender :
FEMALE
RoHS :
N
Brand :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Number of Rows :
2 Row
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Datasheets
RD15S00000
Positronic RD15S00000
RD Series 15 Position-Position Female
RD15S00000 Overview
This product is part of the RD Series.
RD15S00000 Features
RD series
RD15S00000 Applications
There are a lot of Amphenol
RD15S00000 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS