RD15M1S50V5Z
Mfr.Part #
RD15M1S50V5Z
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Connector Style :
D-Sub
Base Product Number :
RD15M
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Termination :
Crimp
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
RD
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal
Voltage Rating :
300V
Package :
Box
Wire Gauge :
20-24 AWG
Number of Positions :
15
Color :
Green
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
RD15M1S50V5Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50V5Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M1S50V5Z pinout, RD15M1S50V5Z datasheet PDF, RD15M1S50V5Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50V5Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1S50V5Z
RD15M1S50V5Z Overview
RD15M1S50V5Z Features
RD series
RD15M1S50V5Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M1S50V5Z D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP