RD15M1S50V3X/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M1S50V3X/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Contact Form :
Machined
Package :
Box
Contact Type :
Signal
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Green
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Voltage Rating :
300V
Series :
RD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
RD15M
Datasheets
RD15M1S50V3X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50V3X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M1S50V3X/AA pinout, RD15M1S50V3X/AA datasheet PDF, RD15M1S50V3X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50V3X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1S50V3X/AA
RD15M1S50V3X/AA Overview
RD15M1S50V3X/AA Features
RD series
RD15M1S50V3X/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M1S50V3X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP