RD15M1S50T2Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M1S50T2Z
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
300V
Color :
Green
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Crimp
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Base Product Number :
RD15M
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Box
Series :
RD
Datasheets
RD15M1S50T2Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50T2Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M1S50T2Z pinout, RD15M1S50T2Z datasheet PDF, RD15M1S50T2Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50T2Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1S50T2Z
RD15M1S50T2Z Overview
RD15M1S50T2Z Features
RD series
RD15M1S50T2Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M1S50T2Z D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP