RD15M1S50T2X/AA
Mfr.Part #
RD15M1S50T2X/AA
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Features :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
RD
Voltage Rating :
300V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Machined
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions :
15
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Package :
Box
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
RD15M
Datasheets
RD15M1S50T2X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50T2X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M1S50T2X/AA pinout, RD15M1S50T2X/AA datasheet PDF, RD15M1S50T2X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S50T2X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1S50T2X/AA
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP