RD15M1S5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M1S5000
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Number of Positions :
15
Series :
RD
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Box
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15M
Datasheets
RD15M1S5000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S5000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M1S5000 pinout, RD15M1S5000 datasheet PDF, RD15M1S5000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1S5000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1S5000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP