RD15M1F00S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M1F00S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Rows :
2
Series :
RD
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
RD15M
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
15
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Package :
Box
Wire Gauge :
20-24 AWG
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Features :
Datasheets
RD15M1F00S/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1F00S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M1F00S/AA pinout, RD15M1F00S/AA datasheet PDF, RD15M1F00S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M1F00S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M1F00S/AA
RD15M1F00S/AA Overview
RD15M1F00S/AA Features
RD series
RD15M1F00S/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M1F00S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP