RD15M10Z0S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10Z0S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Green
Contact Form :
Machined
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub
Base Product Number :
RD15M
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Backset Spacing :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Gold
Series :
RD
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
RD15M10Z0S/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10Z0S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10Z0S/AA pinout, RD15M10Z0S/AA datasheet PDF, RD15M10Z0S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10Z0S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10Z0S/AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP