RD15M10Z0C
Mfr.Part #
RD15M10Z0C
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Number of Rows :
2 Row
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Contact Plating :
Gold
Brand :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Cadmium
Type :
PLUG
Series :
RD
Gender :
Male
Number of Positions :
15 Position
RoHS :
N
Termination Style :
Crimp
Mounting Style :
Through Hole
Shell Size :
2
Datasheets
RD15M10Z0C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10Z0C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, RD15M10Z0C pinout, RD15M10Z0C datasheet PDF, RD15M10Z0C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10Z0C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10Z0C
RD Series 15 Position-Position Male
RD15M10Z0C Overview
This product is part of the RD Series.
RD15M10Z0C Features
RD series
RD15M10Z0C Applications
There are a lot of Amphenol
RD15M10Z0C D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP