RD15M10WV50/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10WV50/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Color :
Green
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination :
Crimp
Series :
RD
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
15
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Voltage Rating :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
RD15M
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
RD15M10WV50/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WV50/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10WV50/AA pinout, RD15M10WV50/AA datasheet PDF, RD15M10WV50/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WV50/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10WV50/AA
RD15M10WV50/AA Overview
RD15M10WV50/AA Features
RD series
RD15M10WV50/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10WV50/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP