RD15M10WT2C
Mfr.Part #
RD15M10WT2C
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
RD15M
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
300V
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Green
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Series :
RD
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Number of Positions :
15
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Termination :
Crimp
Datasheets
RD15M10WT2C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WT2C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10WT2C pinout, RD15M10WT2C datasheet PDF, RD15M10WT2C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WT2C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10WT2C
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP