RD15M10WES/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10WES/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
5 mm x 3.2 mm
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
Crystals
Product Type :
Crystals
Series :
445
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
CTS Electronic Components
Color :
Green
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Package / Case :
5 mm x 3.2 mm
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Packaging :
MouseReel
Connector Style :
D-Sub
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Length :
5 mm
Base Product Number :
RD15M
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Product Category :
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Backset Spacing :
RoHS :
Details
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
CTS
Current Rating (Amps) :
7.5A
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Width :
3.2 mm
Package :
Box
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Datasheets
RD15M10WES/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WES/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:5 mm x 3.2 mm, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10WES/AA pinout, RD15M10WES/AA datasheet PDF, RD15M10WES/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WES/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10WES/AA
RD15M10WES/AA Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the type of mounting for the device.To package the product, a MouseReel case is used.The product is a member of the 445 Series.There is a device enclosed in the packaging with the 5 mm x 3.2 mm.It operates at an operating temperature of -55°C ~ 125°C.
RD15M10WES/AA Features
445 series
RD15M10WES/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10WES/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP