RD15M10WE0/AA
Mfr.Part #
RD15M10WE0/AA
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
RD15M
Series :
RD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
300V
Color :
Green
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Backset Spacing :
Package :
Box
Number of Positions :
15
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Form :
Machined
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Datasheets
RD15M10WE0/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WE0/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10WE0/AA pinout, RD15M10WE0/AA datasheet PDF, RD15M10WE0/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10WE0/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10WE0/AA
RD15M10WE0/AA Overview
RD15M10WE0/AA Features
RD series
RD15M10WE0/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10WE0/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP