RD15M10LV5C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10LV5C
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
RD15M
Termination :
Crimp
Contact Type :
Signal
Color :
Green
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Number of Positions :
15
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Series :
RD
Contact Form :
Machined
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
300V
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Datasheets
RD15M10LV5C
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10LV5C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10LV5C pinout, RD15M10LV5C datasheet PDF, RD15M10LV5C amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10LV5C ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10LV5C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP