RD15M10LV3Z
Mfr.Part #
RD15M10LV3Z
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
RD
Color :
Green
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Wire Gauge :
20-24 AWG
Package :
Box
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15M
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
RD15M10LV3Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10LV3Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10LV3Z pinout, RD15M10LV3Z datasheet PDF, RD15M10LV3Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10LV3Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10LV3Z
RD15M10LV3Z Overview
RD15M10LV3Z Features
RD series
RD15M10LV3Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10LV3Z D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP