RD15M10JVLZ
Mfr.Part #
RD15M10JVLZ
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Series :
RD
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Plating :
Tin
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
15 Position
Number of Rows :
2 Row
Type :
PLUG
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Gender :
Male
Termination Style :
Crimp
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
RoHS :
N
Mounting Style :
Through Hole
Shell Size :
2
Datasheets
RD15M10JVLZ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JVLZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, RD15M10JVLZ pinout, RD15M10JVLZ datasheet PDF, RD15M10JVLZ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JVLZ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10JVLZ
RD Series 15 Position-Position Male
RD15M10JVLZ Overview
A product of the RD Series, it belongs to the range of products of that series.
RD15M10JVLZ Features
RD series
RD15M10JVLZ Applications
There are a lot of Amphenol
RD15M10JVLZ D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP