RD15M10JVLS
Mfr.Part #
RD15M10JVLS
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Series :
RD
Voltage Rating :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Box
Base Product Number :
RD15M
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
15
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Datasheets
RD15M10JVLS
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JVLS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10JVLS pinout, RD15M10JVLS datasheet PDF, RD15M10JVLS amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JVLS ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10JVLS
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP